Zadzwoń 608-700-171

Jesteś tutaj: Aktualności Adopcja zwierzaka

Adopcja zwierzaka

Liczba bezdomnych zwierząt w Polsce wynosi około miliona. Schroniska są często przepełnione. Co gorsza, według Biura Ochrony Zwierząt w kraju jest tylko 200 takich placówek. Połowa wszystkich adopcji kończy się tym, że nowy właściciel oddaje zwierzę do schroniska. Jak mądrze i skutecznie wybrać najlepsze zwierzęta do adopcji? Istnieje możliwość adopcji zwierząt przez Internet. 

Po długim namyśle, rozważeniu wszystkich za i przeciw podjąłeś decyzję o adopcji czworonożnego członka swojej rodziny. Podjąłeś też decyzję o adopcji, a nie kupnie psa z zarejestrowanej hodowli. Gratulujemy!

Następnie musisz przejść przez proces adopcyjny i wybrać zwierzaka, który jest dla Ciebie odpowiedni. Oto jak to wygląda w praktyce.

Schronisko - Adopcja szczeniąt

Niepowodzenie adopcji może być spowodowane podjęciem decyzji o adopcji zwierzęcia pod wpływem alkoholu lub w prezencie.

Pracownicy schroniska często słyszą od ludzi, którzy decydują się na adopcję kociąt lub szczeniąt. Uwielbiają, jak są urocze, puszyste i kochające. Chociaż małe zwierzęta mogą być źródłem "czystej słodyczy", nie są jedyne. Tak jak wszystkie dzieci, potrzebują miłości i czułości. Obejmuje to wstawanie w nocy na siusiu, czyszczenie Twojego ulubionego dywanu z odchodów i natychmiastowe gryzienie Twoich nowych kapci.

Najlepszym wyborem dla wszystkich nie jest szczeniak. Zanim podejmiesz decyzję o adopcji puszystego, radosnego psa, zastanów się nad następującymi kwestiami:

  • Rasa i wielkość psa. Jeśli rozważasz adopcję zwierzęcia będącego mieszanką dwóch lub więcej ras, upewnij się, że zapoznałeś się z charakterystyką potencjalnych rodziców. Nie wszystkie rasy są odpowiednie dla dzieci.
  • Wiek: Im bardziej rozbrykane jest zwierzę, tym jest młodsze. Dorosłe zwierzęta mają więcej doświadczenia. Dorosłe zwierzęta, choć są spokojniejsze, mogą być dotknięte tymi samymi chorobami, co zwierzęta starsze.
  •  Zastanów się, jak mieszkasz i ile czasu oraz pieniędzy możesz poświęcić swojemu nowemu członkowi rodziny.

Adopcja zwierząt online

Adopcji nie należy traktować lekkomyślnie. Obejmuje to kontakt ze schroniskami lub fundacjami poza światem wirtualnym w celu omówienia warunków, w jakich zwierzę będzie żyło, a także spotkania z potencjalnymi czworonożnymi przyjaciółmi.

Istnieje również możliwość adopcji wirtualnej. Jeśli nie masz odpowiednich warunków w domu, a mimo to chcesz pomóc mieszkańcom schroniska, to nic straconego. Wirtualna adopcja jest oferowana przez wiele schronisk. Wpłata online niewielkiej miesięcznej kwoty, którą można przeznaczyć na zakup wybranego przez siebie zwierzęcia (karma, obroże przeciw kleszczom, weterynarz itp.).

Adopcja dzikich zwierząt

W podobnej sytuacji znajdują się dzikie zwierzęta. Statystyczny Kowalski nie może adoptować dzikich zwierząt na terenie Polski. Wirtualną adopcję oferuje organizacja WWF, jeśli masz marzenie, by pomóc wilkom lub pandom, a także innym rzadkim gatunkom.

Dzień adopcji zwierząt

4 października obchodzony jest Światowy Dzień Adopcji Zwierząt. W wielu schroniskach i fundacjach organizowane są imprezy edukacyjne, których celem jest uświadamianie społeczeństwa w zakresie dobrostanu zwierząt oraz udzielanie informacji na temat procesu adopcji.

Zachęcamy Was do adopcji Waszych futrzanych przyjaciół nie tylko "od czasu do czasu". Jeśli czujesz, że brakuje Ci zwierzęcia, powinieneś zacząć go szukać. Czworonożni przyjaciele będą przy Tobie, niezależnie od tego, czy jest dobrze, czy źle. Nie tylko za każdym razem wywoła uśmiech na Twojej twarzy, ale w niektórych sytuacjach może wymagać dodatkowej opieki. Jeśli zdecydujesz się go przywieźć, zastanów się, gdzie będziesz go zabierał. Czy będziesz miał kogoś do pilnowania swojego pupila, czy też zabierzesz go ze sobą? Jeśli Twój zwierzak ma być częścią Twojego urlopu, powinieneś rozważyć ubezpieczenie go. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek, takich jak nieoczekiwane koszty leczenia lub transportu do kliniki weterynaryjnej w wyniku wypadku.