Zadzwoń 608-700-171

Jesteś tutaj: Aktualności Jak trenować z psem?

Jak trenować z psem?

W szkoleniu psów nie chodzi o tresurę. Szkolenie psów to sposób na nawiązanie kontaktu z psem. To świetny sposób na pozbycie się strachu i zaspokojenie potrzeb psa. Potrzeby te mogą być różne dla różnych zwierząt.

Czy ćwiczyć tylko na świeżym powietrzu?

Każde miejsce jest dobre do ćwiczeń. Możesz również ćwiczyć w domu. Dom lub inna bezpieczna i znana przestrzeń będzie idealna dla zwierząt, które łatwo się stresują, są niespokojne, rozproszone lub nadmiernie pobudzone przez bodźce. Jest to szczególnie ważne w ciągu pierwszych kilku miesięcy. Warto ustalić wyższe standardy dla swojego psa. Kiedy przestanie to być problemem, można go wyprowadzać na wolność i do przestrzeni miejskiej. Nie spieszmy się z kolejnym krokiem. Musimy uważnie obserwować zwierzę i pilnować, aby zabawa, rozwój, wyzwalanie emocji, budowanie relacji i nauka współpracy nie stały się stresujące.

Ważne jest, aby nie oczekiwać zbyt wiele od naszego psa lub od siebie. Może to powodować frustrację i prowadzić do dalszych problemów. Każdy człowiek i zwierzę ma swoje własne tempo uczenia się i sposoby pokonywania przeszkód. Psy niczym się od nas nie różnią. Istnieją uniwersalne plany i wzorce szkoleniowe. Ważne jest, aby dostosować je do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego zwierzęcia.

Czy to prawda, że tresura zwierząt może być określana jako forma tortur, zmuszaniu ich do wykonywania sztuczek dla rozrywki?

Tresura może być utożsamiana z musztrą, wojskiem lub zmuszaniem ludzi do wykonywania rozkazów. To jest lepsze niż tresura. Tresura, która niestety nie jest już językiem opiekunów zwierząt, ale wywołuje inne emocje, jest o wiele lepsza. Obejmuje ono wiele czynności, które nie są zbyt powszechne, takich jak Przygotowanie psów do pełnienia różnego rodzaju służby, traktowanie jej jako hobby, czy też umożliwienie człowiekowi wzmocnienia relacji człowiek-zwierzę, budowanie pewności siebie psa, umożliwienie mu wyrażania siebie, wyczerpania emocji, rozładowania lęków.

Szkolenie medyczne jest ważnym elementem szkolenia każdego psa. Uczymy psa na zabiegów pielęgnacyjnych i innych zabiegów weterynaryjnych. Pomagamy mu nauczyć się akceptować czynność czesania, patrzenia w oczy lub uszy. Wie, że nic go nie boli i że jest to normalne. Kiedy lekarz wykonuje takie czynności, zwierzę staje się o wiele bardziej zrelaksowane.

Czego potrzebują psy poza swoimi podstawowymi potrzebami?

Ważne jest, aby pamiętać, że psy potrzebują miłości, jedzenia i spacerów. Robisz wiele dobrego dla swojego psa, a on to docenia. Naszym celem powinno być zaspokojenie wszystkich potrzeb psa. To nie tylko dla psa, ale także dla nas - zapobieganie lub ograniczanie niepożądanych zachowań. W czym tkwi problem? Brakuje wyzwań, co może prowadzić do zmęczenia głowy. Długie spacery, które pozwalają na eksplorację, są wspaniałe, ale powinny być urozmaicone innymi ćwiczeniami.

Co w takim razie powinniśmy zrobić?

Na ogół oznacza to, że pies uczy się czegoś nowego lub demonstruje umiejętności, które już posiada. Mogą to być tak proste czynności, jak siadanie lub podawanie łapy. Świetne są wszystkie zadania węchowe, ponieważ zwierzę znajduje coś, co ukryliśmy, a następnie to odzyskuje. Jest ich o wiele więcej. Zadania można tworzyć samemu, można też szukać inspiracji w internecie lub na profesjonalnych szkoleniach.

Dlaczego szkolenia zwierząt są tak popularne? Czego możemy się nauczyć?

Ludzie stają się coraz bardziej świadomi tego, że opieka nad zwierzętami to coś więcej niż tylko spacery i podawanie jedzenia. Profesjonalne szkolenie z psami pomoże im budować relacje ze swoimi pupilami. Szkolenia są niesamowite, super jakby każdy pies przez nie przeszedł. 

To od Ciebie zależy, czy znajdziesz szkołę, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom. Na koniec jeszcze jedna uwaga: Szukajmy szkoleń pozytywnych, które stosują metody pozytywne, a nie negatywne. Będziemy zadowoleni z efektów, jeśli podejdziemy do szkolenia z entuzjazmem, zaangażowaniem i pasją. Obie strony skorzystają na zdobytej wiedzy technicznej - jak wypowiadać komendy, trzymać uchwyt, jak efektywnie ćwiczyć z psami.

Uczymy się także rozpoznawać potrzeby naszych pupili podczas sesji szkoleniowych. Elementem, który pomaga uodpornić zwierzę na dodatkowe bodźce, jest także mądra socjalizacja. Uczymy się, że każdy pies jest wyjątkowy, a niektóre uczą się komend szybciej niż inne. Nie ma w tym nic złego. Ważne jest, aby właściciele nie rywalizowali ze swoimi pupilami, nie wyznaczali im nierealistycznych celów i dobrze z nimi współpracowali.

Jak rozpoznać, że Twój zwierzak się nudzi?

Takie zachowanie może być spowodowane wieloma czynnikami. Uważa się, że agresja lub zachowania destrukcyjne, takie jak niszczenie przedmiotów w domu, zawsze są oznaką niepokoju. Jest to nieprawda. Wiele zwierząt stosuje tę metodę, aby wyrazić frustrację, pozbyć się nadmiaru energii i poradzić sobie z nudą. Psy, które ciągle się wiercą, noszą zabawki lub przedmioty, gryzą nas i szukają stymulacji, powinny być tego oznaką. To wszystko są znaki - pies często mówi nam, że chce coś zrobić. Należy jednak pamiętać, że sygnały te mogą również świadczyć o nadmiernej stymulacji. Warto posłuchać, co pies ma nam do powiedzenia. Pies, który ma zaspokojone swoje potrzeby, będzie szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany. Jednak szkolenie grupowe nie zawsze się sprawdza.

Czasami indywidualny wysiłek jest bardziej skuteczny niż praca z behawiorystą. Jest wiele możliwości. Nie usprawiedliwiamy się brakiem czasu, pieniędzy czy warunków. Jest wiele sposobów na "ćwiczenie" psa w zdrowy i mądry sposób, że zawsze można znaleźć coś dla siebie. Może wystarczyć kilka spotkań z trenerem lub szkoleniowcem. Podpowiedzą one, jakie techniki stosować, gdzie szukać inspiracji, jakie zabawki czy sprzęty możemy sobie sprawić. Pomoże to zaspokoić potrzeby psa, a także rozwiązać wiele problemów, z którymi borykają się opiekunowie.