Zadzwoń 608-700-171

Jesteś tutaj: Aktualności Pomoc dla Twojego psa - usuwanie pasożytów

Pomoc dla Twojego psa - usuwanie pasożytów

Każdy właściciel psa wie, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Należy pamiętać, że zwierzaki, które są zdrowe i szczęśliwe będą naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Owady, zwłaszcza kleszcze i pchły, stanowią zagrożenie dla zwierząt domowych. Profilaktyka i ochrona są kluczowe, wraz ze skutecznym i bezpiecznym usuwaniem pcheł i kleszczy.

Kleszcze, pchły i inne pasożyty mogą być niebezpieczne dla zwierząt.

Właściciele psów często pytają, czy choroby występujące u ich psów mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. Dokładnej odpowiedzi może udzielić lekarz weterynarii. Pasożyty, które zostały wymienione we wstępie, stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt domowych i innych domowników. Choroby przenoszone przez pchły i kleszcze nie są problemem sezonowym. Jeszcze do niedawna uważano, że sezon na kleszcze to tylko wiosna i lato. Te podstępne pajęczaki czają się niemal przez cały rok. Choć zagrożenie jest największe latem, to kleszcz wyciągnięty ze styczniowego spaceru nie należy do rzadkości. Pchły uważane są natomiast za wiernego towarzysza psów i mogą zostać "złapane" przez każdego pupila, który wychodzi na spacer. Należy również obalić mit, że psom miejskim nie grozi atak szkodników. Niestety, pasożyty można spotkać na łąkach, w lasach, a nawet na trawnikach sąsiednich domów.

Poznaj swojego wroga

Zanim omówimy środki zapobiegawcze lub metody pozbycia się pcheł, należy dokładnie przyjrzeć się zwyczajom swojego wroga, zanim omówimy najlepsze sposoby. Pchły stanowią największe zagrożenie dla zwierząt domowych, jeśli przebywają one w bliskim sąsiedztwie innych zwierząt, które je mają. Larwy pcheł są również niebezpieczne, ponieważ ukrywają się w takich rzeczach jak koce i dywany. Larwy pcheł mogą ukrywać się w dywanach, kocach i łóżkach. Usuwanie pcheł nie dotyczy tylko futra psa, ale także posłania i reszty domu.

Kleszcze są gorsze, ponieważ nie mają naturalnych wrogów. Dlatego ich populacja tak szybko rośnie. Choć szczyt ich aktywności przypada na wiosnę, to są aktywne przez cały rok. Kleszcz wymaga krwi na każdym etapie swojego rozwoju (larwy, nimfy, osobniki dorosłe), a maleńkie nimfy mogą być trudne do znalezienia na psach, a także ludziach. Kleszcz, podstępny myśliwy, potrafi wyczuć swoją ofiarę w odległości nawet 20 metrów i przeszukać najdelikatniejszą i najcieńszą skórę. Ponieważ najpierw wytwarza substancje znieczulające, kleszcz może wniknąć głęboko, ale nie bezboleśnie. Może żyć na swoim żywicielu nawet przez siedem dni niezauważony, wielokrotnie zwiększając swoją objętość. Przerażające, prawda? Tym bardziej wszelkie metody ochrony naszych pupili przed kleszczami i pchłami są tak ważne.

Dlaczego pchły, kleszcze są tak niebezpieczne?

Wszyscy wiemy, że pasożyty mogą być podstępne i śmiertelnie niebezpieczne, ale czy powinniśmy się ich obawiać? Wszyscy domownicy, zwierzęta domowe i ludzie są zagrożeni chorobami przenoszonymi przez kleszcze lub pchły. Zagrożenie ze strony maleńkich pcheł jest ogromne:

  1. Są one nosicielami bakterii Bartonella, która może wywołać chorobę kociego pazura.
  2. Larwy tasiemca mogą być przenoszone na psy przez pchły (pchły pełnią rolę żywiciela pośredniego).
  3. Ukąszenie pchły może prowadzić do silnych reakcji alergicznych - alergicznego pchlego zespołu skórnego (APZS). Może to skutkować infekcją u drapiącego się pupila.
  4. Kleszcze są o wiele bardziej niebezpieczne niż psy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, nawet w przypadku małych psów, które wychodzą na krótki spacer po podwórku. Do chorób przenoszonych przez kleszcze należą:
  5. Babeszjoza - to sytuacja, gdy pies staje się zmęczony, rozdrażniony i nie będzie jadł. Kluczowe jest, aby działać natychmiast, ponieważ pasożyt, który powoduje chorobę uszkadza czerwone krwinki, co prowadzi do inaktywacji kluczowych organów.
  6. Choroba z Lyme jest infekcją bakteryjną, która może być trudna do zdiagnozowania. Powoduje objawy neurologiczne, takie jak gorączka, kulawizna i objawy neurologiczne.
  7. Ehrlichioza jest chorobą układu odpornościowego. Objawia się gorączką, zapaleniem stawów, nerek, stawów, płuc, stawów i zmianami skórnymi.
  8. Kleszczowe zapalenie mózgu to wirus, który może wywołać poważną chorobę zarówno u ludzi jak i zwierząt.
  9. Uratowanie zwierzęcia jest czasami niemożliwe. Dlatego niezbędna jest szybka pomoc i interwencja lekarska. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz umiejętność szybkiego i bezpiecznego usuwania kleszczy.

Zapobieganie jest skuteczne

Wiele dostępnych obecnie na rynku produktów i akcesoriów ma za zadanie odstraszać pasożyty. Najważniejsza jest konsekwencja i regularne stosowanie. W profesjonalnym salonie pielęgnacji psów można zaopatrzyć się w spraye, szampony i krople. Warto jednak porozmawiać z weterynarzem, aby ustalić najlepszą metodę dla swojego pupila. Oto najczęstsze metody ochrony przed pasożytami:

  • Szampony - Zabiją one pchły, larwy i jaja, ale nie działają ochronnie. Proszki i spraye mogą być używane do ich odstraszania.
  • Krople - Najlepiej jest stosować zarówno środki odstraszające kleszcze jak i pchły. Waga psa jest czynnikiem decydującym o ich wyborze. Duże psy będą miały więcej substancji aktywnych i preparatu. Krople aplikuje się między łopatkami. Duże psy mogą mieć preparat nałożony na ogon.
  • Obroże - Ponownie, istnieje wiele opcji. Niektóre obroże działają przez miesiąc, inne zapewniają bezpieczeństwo pupila nawet przez cały rok. Powinny być wybrane w oparciu o rozmiar zwierzęcia, podobnie jak krople.

Produkty do zapobiegania i ochrony przed pchłami można kupić w sklepie zoologicznym Szczecin, gabinetach weterynaryjnych i salonach pielęgnacji psów.

Jak pozbyć się pasożyta

Chociaż chronimy i zapobiegamy kleszczom przed atakiem naszych zwierząt domowych, nadal mogą być atakiem. Zanim jednak omówimy sposób usunięcia pasożyta, należy najpierw dowiedzieć się, czy on istnieje. Dokładny "check-up", powinien być częścią Twojego (nomen omen). Pajęczaka łatwo będzie rozpoznać, jeśli Twój pupil ma jasną, krótkowłosą sierść. Duże, puszyste lub zwiotczałe psy trzeba dokładnie pogłaskać, aby wyczuć pasożyta. Najlepiej zanieść kleszcza do specjalisty, jeśli występuje po raz pierwszy lub do lekarza weterynarii. Można zakupić specjalne pęsety, którymi można usunąć kleszcza. Wystarczy przyłożyć kleszcza blisko skóry, a następnie energicznie pociągnąć do góry, lekko obracając. Przemyć ranę i obejrzeć kleszcza (pod kątem rumienia lub powyższych objawów). Nie należy smarować kleszcza za pomocą smaru lub alkoholu. Spowoduje to większe uwolnienie skażonej wydzieliny. Dla bezpieczeństwa zalecane są jednorazowe rękawiczki.

Należy również skontrolować posłanie pupila i inne miejsca, które mogą je przyciągać. Odkurzanie jest podstawową czynnością. Spryskaj dywany, szczeliny i wycieraczki preparatami przeciwpchelnymi. Produkty przeciwpchelne.

Profilaktyka i zapobieganie są niezbędne. Dbając o swojego pupila, nie tylko zapewnisz mu długie i zdrowe życie, ale także ochronisz siebie. Możesz samodzielnie przeprowadzić higienę, ochronę i usuwanie wszelkich insektów. Niektóre psy mogą wymagać pielęgnacji przez profesjonalistów, ale warto podjąć ten wysiłek.