Wprowadzenie nowej karmy dla kotów
Wprowadzanie nowych pokarmów do diety kota może być trudne. Koty mogą szybko stać się wybrednymi zjadaczami i szybko przyzwyczają się do pewnych pokarmów. Nagła zmiana w codziennej rutynie żywieniowej kota może spowodować poważne problemy trawienne. Jak bezpiecznie przestawić kota na inną karmę?
Jak zmienić karmę dla kota? Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić!
Każdy właściciel kota dobrze wie, że koty nie lubią zmian. Koty szybko przyzwyczajają się do codziennej rutyny i znanych schematów i są bardzo wrażliwe na zmiany. Warto wspomnieć, że feliny potrafią być bardzo uparte. Koty potrafią być uparte i nie zjedzą pewnych pokarmów, jeśli nie przypadną im do gustu.
W kociej osobowości jest wiele uroków, ale pojawiają się kłopoty, gdy przychodzi czas na zmianę jedzenia. Nie tylko trudno jest przekonać kota do spróbowania czegoś nowego, ale także może być trudno upewnić się, że kot nie dostanie biegunki. Jak sobie z tym poradzić?
Kiedy konieczna jest zmiana karmy dla kota?
Nawet jeśli kot jest karmiony najlepszą możliwą karmą, może okazać się, że konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian. Może to wynikać z wielu powodów. Oczywistym powodem jest wiek naszego pupila. Należy pamiętać, że koty wymagają innego żywienia na różnych etapach swojego życia. Dorosły kot będzie mruczał inaczej niż kot senior, dlatego zmiana diety jest bardzo ważna.
Zmiany w kociej diecie mogą być również spowodowane różnymi chorobami lub schorzeniami. Najczęściej na inną karmę przestawia się zwierzaki z cukrzycą lub chorobami nerek, a także koty, które przeszły sterylizację. Wiedza na temat żywienia zwierząt domowych nieustannie się zmienia. Pojawiają się nowe, wyższej jakości produkty, które można dopasować do potrzeb naszych pupili. Nawet jeśli trzeba zmienić preferencje kota, to takie produkty są tego warte.
Stopniowe zmiany w diecie kota
Dostosowanie się do nowej karmy zajmie kotu, który wcześniej jadł tylko jeden rodzaj pokarmu, trochę czasu. Należy pamiętać, że każdy kot ma swoje własne preferencje i przyzwyczajenia, więc nie będzie w stanie zrezygnować z ulubionej przekąski. Zbyt szybka zmiana diety u kota może często skończyć się zaburzeniami trawienia, biegunką i wymiotami.
Wprowadzaj nowe pokarmy powoli i ostrożnie. Zacznij od małych kęsów. Stopniowo zwiększaj wielkość porcji.
Jak mogę zmienić karmę, którą je mój kot?
Zmępnie zmieniamy proporcje tak, aby połowę karmy stanowił nowy przysmak.
Dzięki temu kot ma możliwość poznania nowych pokarmów i ich zapachów. Enzymy potrzebne do strawienia nowego pokarmu będą produkowane przez układ pokarmowy kota. Pozwoli to uniknąć częstych problemów żołądkowych, z którymi borykają się koty. Podaj kotu 1/3 starej karmy, a po kolejnych dwóch dniach 2/3 tej nowej. Pozwól kotu dostosować się do zmiany jeszcze przez trzy dni, zanim zaczniesz podawać mu tylko nową karmę.
Jak radzić sobie z wybrednym kotem?
W większości przypadków sprawdza się stopniowe wprowadzanie nowych pokarmów i mieszanie ich z dotychczasowym jedzeniem. Niektóre koty nie zjedzą żadnego pokarmu, jeśli będzie on pachniał inaczej niż to, do czego są przyzwyczajone. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?
Jeśli kot nie jest zainteresowany jedzeniem, nie mamy wyjścia - musimy wywołać uśmiech na jego twarzy. Możemy uatrakcyjnić jedzenie, aby zachęcić naszego pupila do jedzenia. Można również dodać do posiłku pupila trochę oleju z łososia lub tłuszczu wołowego. Pomoże to zamaskować nieprzyjemny zapach. Pamiętaj, aby karmić kota o tej samej porze każdego dnia. Twój kot będzie czuł się pewniej i swobodniej, jeśli będzie miał znajomą rutynę. Zapraszamy również do naszego Sklepu zoologicznego Szczecin, w którym zakupicie idealne jedzenie dla waszego kota.