Zadzwoń 608-700-171

Jesteś tutaj: Aktualności Jak pielęgnować psa na lato?

Jak pielęgnować psa na lato?

Lato może być wspaniałym czasem. Może jednak okazać się również bardzo wymagające dla zwierząt i ludzi ze względu na wysokie temperatury. Latem najlepiej jest usuwać bujną sierść u psów. Nie należy tego robić po to, aby pies wyglądał źle, ale po to, aby zachować dobry wygląd i poczucie szczęścia. Co należy zrobić, aby przygotować psa do lata? Odpowiedzi udzieli profesjonalny groomer.

Pies w czasie upałów

Należy zdać sobie sprawę, że psy w czasie upałów mają trudniej niż ludzie. Należy pamiętać, że ludzie pocą się na całym ciele, a psy robią to poprzez dyszenie. Jest to ich sposób na ochłodzenie się. Sierść jest również jego tarczą przed słońcem. Ważne jest, aby mieć długą sierść, nawet w lecie. Należy jednak pamiętać, że wymaga ona szczególnej pielęgnacji i kontroli w miesiącach letnich.

Czy sierść jest odporna na działanie wysokich temperatur?

Sierść psa działa jak naturalny bufor cieplny, chroniąc go przed nadmiernym upałem. Jest ona jednak tak długa tylko na tyle! Jeśli sierść zwierzęcia stanie się zbyt długa, może to spowodować zmęczenie, odwodnienie, a nawet udar. Psy o gęstej i długiej sierści mogą czuć się niekomfortowo w upale. Ich właściciele powinni umówić się na wizytę w celu wypielęgnowania psa. Wyspecjalizowany groomer przytnie sierść czworonożnego pupila, ale nie "na zero". Strzyżenie na zapałkę może oznaczać dla psa katastrofę. Pozostawiłoby to odsłoniętą skórę bez ochrony, co mogłoby doprowadzić do poparzeń słonecznych.

Letnie strzyżenie psa

Surowo zabronione jest strzyżenie psa na łyso lub golenie dwugłowych psów maszynką. Do trymowania sierści maltańczyka czy yorka trzeba mieć większą wprawę. Choć ogólnie przyjmuje się, że długość nie powinna przekraczać 7 mm, to rzeczywista gęstość włosa będzie różna. Za ocenę strzyżenia odpowiedzialny jest groomer. Ważne jest, aby utrzymać i zachować włosy okrywowe. Chroni to skórę przed słońcem, a także podszerstek.

Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca, w których włosy psa są najdłuższe, takie jak pachy i brzuch. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja. Trymowanie usuwa podszerstek, ale nie w sposób widoczny i szkodliwy.

Nigdy nie golić psa!

Goląc psa pozbawiasz go ochrony przed słońcem i ciepła, jakie daje mu podszerstek. Podszerstek odrasta jako pierwszy i nagrzewa psy już bardzo rozgrzane od upałów. Sytuację pogarszają poskręcane odrastające włosy, które utrudniają dopływ powietrza i cyrkulację. Aby zapobiec powstawaniu kołtunów, należy pamiętać o tym, aby sierść psa była trymowana. Można wystawiać skórę psa na słońce, ale golenie nie jest zalecane.