Zadzwoń 608-700-171

Jesteś tutaj: Aktualności Pielęgnacja psiaków 

Pielęgnacja psiaków 

Musisz dbać o swoje zwierzę. Jest to coś, o czym powinien wiedzieć każdy właściciel zwierzęcia. Psy muszą być karmione, ćwiczone i socjalizowane z innymi psami. Niezbędna jest także odpowiednia pielęgnacja. Trzeba je kąpać, strzyc, myć łapy, czyścić uszy i obcinać pazury. Równie ważne jest, aby wiedzieć, co i kiedy należy robić. Latem i zimą potrzebne są inne zabiegi pielęgnacyjne. Małe szczeniaki i rasy psów również wymagają innej pielęgnacji.

W czym tkwi sekret pielęgnacji psów?

Pielęgnacja psa to nie tylko wyczesywanie jego sierści i mycie łap po spacerze. O psa trzeba dbać od sierści, przez fałdy skórne, ogon, uszy, zęby, aż po fałdy skórne. Pielęgnację szczeniaka należy rozpocząć już w pierwszych latach życia.

Jak pielęgnować szczeniaka?

Regularne wizyty u lekarza weterynarii i zdrowa dieta pomogą zapewnić Twojemu psu dobry stan zdrowia przez całe życie. Pielęgnacja szczeniąt to czynność, którą musisz wykonywać już od momentu ich narodzin. Właściwa pielęgnacja pozwoli utrzymać uszy, pazury i sierść psa w doskonałym stanie. Pielęgnacja może mieć również pozytywny wpływ na samopoczucie, zdrowie i ogólny dobrostan psa. Psy długowłose wymagają codziennego czesania w celu usunięcia splątanej sierści. Inne psy wystarczy szczotkować raz lub dwa razy w tygodniu.

A co z kąpielą?

Najlepiej jest nie kąpać szczeniaka po raz pierwszy, dopóki nie otrzyma wszystkich szczepień. Specjaliści zalecają, aby nie kąpać szczeniąt przed ukończeniem 6 miesięcy. Istnieją wyjątki od tej reguły, na przykład yorki, które można kąpać po 12 tygodniu. Jeśli skóra zwierzęcia ulegnie zabrudzeniu, lepiej jest użyć nawilżonej szmatki. Produkt musi być bezpieczny dla szczeniąt, a wszystkie takie produkty kupicie w naszym sklepie zoologicznym w Szczecinie. Dobrym przykładem takiego produktu są ręczniki nawilżane dla psów LUBA. Nie zawierają one alkoholu ani substancji zapachowych i mogą być stosowane do czyszczenia i ochrony skóry, w tym łap, ogona i okolic sierści, nawet u najmłodszych zwierząt.

Zacznij przyzwyczajać od samego początku

Twój pies powinien być w stanie przyzwyczaić się do podstawowych czynności, takie jak czyszczenie uszu, oczu i pazurów. Chociaż na początku nie będzie to łatwe zadanie, bez odpowiedniej pielęgnacji z czasem stanie się ono łatwiejsze. Z wiekiem Twój pupil będzie coraz lepiej radził sobie z tymi technikami pielęgnacyjnymi i łatwiej będzie mu je wykonywać w dorosłym życiu.

Chroń swojego zwierzaka przed pasożytami

Prawidłowa pielęgnacja szczeniąt polega na kompleksowej opiece. Ochrona szczeniaka przed pasożytami zewnętrznymi jest koniecznością. Ochrona przed kleszczami i pchłami powinna rozpocząć się w 8 tygodniu życia psa. Ochrona ta może być zapewniona przez spraye, krople lub obroże. Przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju ochrony należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinieneś wykonywać w SPA swojego psa?

Psy muszą być kochane i otoczone opieką przez całe życie. Higiena jest czymś więcej niż tylko kwestią kosmetyczną. Każdy z tych zabiegów może mieć wpływ na zdrowie i samopoczucie Twojego pupila. Ważne jest, aby przy każdym z nich zachować ostrożność. Czesanie, trymowanie, kąpanie i obcinanie pazurów. Należy także dbać o higienę oczu i zębów. Jest wiele zabiegów, o których musisz wiedzieć i nie powinieneś zapomnieć o żadnym z nich.

Rozczesywanie sierści psa

Każdy pies powinien być czesany. Wbrew temu, co niektórzy mogą sądzić, nie dotyczy to tylko psów długowłosych. Wymagają one jednak więcej uwagi. Ważne jest również czesanie psów krótkowłosych. Dlaczego jest to tak ważne? Czesanie sprzyja zdrowemu wzrostowi włosa i poprawia ukrwienie skóry psa. Wyszczotkowana sierść sprawia, że pies czuje się lepiej. Zniknie swędzenie i szczypanie. Szczotkowanie usuwa również ze skóry uszkodzone włosy. Pozwala to na wzrost nowych włosów i umożliwia skórze oddychanie. Sierść psa jest również doskonałym miejscem bytowania pasożytów, takich jak kleszcze, pchły i roztocza. Nie należy dopuszczać do tego, aby sierść psa uległa zmatowieniu. Wiosną i jesienią należy częściej czesać psa, ponieważ wtedy sierść zrzuca najwięcej włosów.

Co zrobić z fałdami skórnymi psa?

Piękne psy ze zmarszczkami lub fałdami są zachwycające. Ludzie szybko zakochują się w takich zwierzętach. Taka skóra różni się od skóry innych ras i może stwarzać niebezpieczeństwo. Pasożyty mogą wykorzystać te urocze fałdki do wywołania wielu infekcji u psów. Podobnie może być z grzybami. Dzieje się tak, gdy skóra ociera się o siebie, co prowadzi do zaognień, podrażnień i otarć. Z czasem z fałdek może nawet wydobywać się ostry, nieprzyjemny zapach. Nie należy ich ignorować i należy je regularnie czyścić. Do czyszczenia skóry psa doskonale nadają się nawilżane ręczniki dla zwierząt domowych. Dzięki tym chusteczkom można szybko i łatwo odpowiednio wypielęgnować psa. Nie pozostawiają żadnych śladów ani nitek na skórze. Nie podrażniają, nie zawierają alkoholu ani substancji zapachowych. Ponadto pozostawiają na skórze psa przyjemne uczucie chłodu, co jest szczególnie ważne w lecie.

Manicure dla psów

Kiedy psy biegają po twardych powierzchniach, ich pazury w naturalny sposób stają się słabsze. Jeśli Twój pies ma trudności z wykonaniem tego naturalnego manicure, co powinieneś zrobić? Powinieneś przyciąć psu pazury. Jest to konieczne także w przypadku "wilczego pazura", czyli piątego pazura, który nie dotyka ziemi i nie powinien się starzeć. Obcinanie pazurów można wykonać samodzielnie lub zlecić profesjonaliście.

Czy łapy Twojego psa są ważne?

Musisz dbać o łapy swojego psa, zwłaszcza zimą. Mimo że opuszki wydają się mocne i odporne, ich naskórek jest podatny na sól i lód. Zima nie jest przyjacielem psich łap. Właściciel spokojnie spaceruje w dobrych butach, chroniąc psa przed zimnem i solą, ale pies nadal jest narażony. Twój zwierzak może odczuwać ból lub dyskomfort, jeśli naskórek na jego opuszkach popęka lub się złuszczy. Aby temu zapobiec, ważne jest regularne nawilżanie opuszek za pomocą produktów natłuszczających lub nawilżających. To jeszcze nie wszystko. Po każdym spacerze myj łapy psa i wycieraj ich skórę nawilżającymi chusteczkami dla psów. Świetnie sprawdzają się one w każdej sytuacji. Łatwo i szybko wyczyścisz łapy psa. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój pupil jest zadbany.